Krátká a stručná historie našeho Atletického oddílu T.J. Sokol Říčany a Radošovice

Atletický oddíl začal po několikaleté odmlce atletiky v Říčanech fungovat opětovně v roce 2003 v rámci Tělocvičné jednoty Sokol Říčany a Radošovice. V tomto roce se pod vedením Marka Holinky dala dohromady skupina mladých sportovců, kteří chtěli navázat na úspěšné Říčanské atlety z let dávno minulých. Skupina podpořená staršími atlety (Tomáš Tomeček, Vratislav Čech nebo Leoš Bébr) se pravidelně účastnila středočeského krajského přeboru družstev a to v kategorii žen i mužů. Výsledky oddílu nebyly zrovna vynikající - přeci jen se jednalo o nadšené sportovce, kteří brali atletiku pouze jako doplněk jejich vlastních aktivit, ale i tak zde padaly pěkné výkony za které se nemusel nikdo stydět. Tréninková skupina fungovala s oficiálním jedním tréninkem týdně ale většina jedinců trénovala individuálně.

Od roku 2005 do roku 2008 se v oddíl, který čítal jedinou smíšenou tréninkovou skupinu, vystřídalo několik více i méně nadějných tváří. Koncepce oddílu byla založena na tréninku dorosteneckých kategorií i přesto, že právě tyto ročníky jsou v našem malém městě z důvodu konkurence ostatních sportů problematické. Cílem, který zůstal nakonec nenaplněn, bylo vytvořit družstvo, které by bylo schopno trénovat a provozovat závodní atletiku v dospělých kategoríích.

Ke konci roku 2008 se vytvořila stabilní tréninková skupina dospělých, kteří  se scházejí jednou týdně ve středu v sokolovně v Radošovicích. Jednotlivci se již pravidelně nezúčastňují atletických závodů, ale společně zejména v zimním období utužují fyzickou kondici a v průběhu celého roku vypomáhají na akcích a závodech pro mladší členy oddílu.

V září roku 2009 reagoval atletický oddíl na zvýšenou poptávku po dětské atletice v Říčanech založením nových tréninkových skupin atletické přípravky a žactva. Vznikly dvě zcela nové tréninkové skupiny dětí, které navázaly na činnost oddílu všestranosti, kde se již dříve vytvořila skupina atletiky předškoláků a nejmladších školáků pod vedením Eržiky Gartnerové. Atletický oddíl TJ Sokol Říčany a Radošovice se tak v roce 2009 transformoval do celkem 4 tréninkových skupin, kde byla zastoupena zejména atletická přípravka. Nejstarší tréninková skupina dětí pod vedením Marka Holinky a Jany Cílkové připravovala děti ve věku 9 - 12 let na první kroky na atletických závodech s již větším důrazem na základní atletické disciplíny.

Na základě stále se zvětšujícího zájmu o atletiku v předškolních kategoriích došlo od podzimu v roce 2012 do současnosti k dalším rozšíření oddílu. Dnes má náš oddíl již 11 tréninkových skupin atletické přípravky, 1 skupinu žactva a 1 skupinu dospělých. Evidujeme tak přes 230 dětí v tréninkových skupinách a k tomu 25 trenérů a cvičitelů ve vedení oddílu.

Hlavním těžištěm je atletická přípravka tj. děti 11 let a mladší. Tomuto odpovídá prozatímní hlavní náplň oddílu, která se zabývá zejména dětskou atletikou. Atletika je v tomto stupni charakteristická rozvíjením všestrannosti všech členů, hledáním jejich možností, vytvářením pozitivního vztahu k danému sportovnímu odvětví a seznamováním se, se závodním prostředím různorodou škálou závodů.

V kategoriích žactva je naší současnou prioritou vytvořit stabilní a početnou skupinu dětí, která bude mít zároveň závodní potenciál. 

Atletika je v Říčanech po  30 letech na vzestupu, nicméně nic se neděje samo. Je nutné poděkovat všem co s tréninkovými skupinami pracují a lze jen doufat, že další zájemci o práci s dětmi budou dále přibývat.

Aktuální volná místa v tréninkových skupinách

V případě zájmu o trénink či výpomoc kontaktujte, prosím, přímo trenéra vámi vybrané skupiny.

www.atletika-ricany.cz/treninkove-skupiny/.

Probíhá nábor žactva roč. 2005 a starších se zájmem reprezentovat oddíl na závodech a přeborech. Hlaste se, prosím, na e-mail: 
miralacko@seznam.cz

inkamanco@gmail.com nebo
hajaj@seznam.cz

 

Základní organizace oddílu

Václava Höfinghoff (vhoefinghoff@volny.cz)

předseda oddílu, trenér přípravky I., nájmy, smlouvy.

Miroslav Lacko (miralacko@seznam.cz)

místopředseda oddílu, trenér mladších a starších žáků, vedoucí družstva starších žáků a dorostu, oddílové dresy a soupravy, registrace na ČAS. 

Zdeněk Hercik (registrace.AO@seznam.cz)

člen výboru, trenér přípravky I., oddílové rekordy, oddílové tabulky, elektronické přihlášky oddílových závodů, správce oddílových web. stránek.

Hynek Strnad (strnad76@gmail.com)

člen výboru, trenér přípravky I.+II., kontrolní komise, oddílové pomůcky, správa členské základny.

Eva Horáčková Jungmannová (eva.jung@volny.cz)

člen výboru, trenér mini přípravky, sokolské oddílové akce, správce oddílových web. stránek.

David Beneš (inkamanco@gmail.com)

člen výboru, trenér mladších a starších žáků, vedoucí družstva mladších žáků.

Petr Cimprich (pcimprich@gmail.com)

trenér přípravky II., vedoucí družstva připravek.

tréninky venku  - atletické hřiště

Sokolská ulice, Říčany

 

tréninky v zimě - Sokolovna

Strašínská ulice, Říčany - Radošovice

Kontakt

Atletika Říčany Sokolská 395
Říčany
25101
!!! Tento e-mail neslouží k přihlašování dětí do oddílu !!! Piště přímo trenérovi Vámi preferované skupiny.
Váš e-mail nebude přeposlán !!!
atletikaricany@seznam.cz